مطالب خواندنی

پنج عامل اثرگذار روی شیوۀ نشستن پشت پیانو

Sit-the-piano-II

بیراه نگفته ایم اگر نشستن درست پشت پیانو را مهم ترین عامل بهبود نوازندگی بدانیم. از آنجا که تمرین پیانو یک فعالیت تکراریست، بسیار مهم است که شیوه صحیحِ نشستن پشت این ساز را یاد بگیرید؛ و الا ممکن است به عادت های بدی گرفتار شوید که در دراز مدت، سلامتی شما را تهدید کنند.

وقتی بدن شما در وضعیت بهینه ای نسبت به صندلی، زمین، پدال ها و کلاویه ها قرار بگیرد، قطعاً با آسودگی بیشتری می نوازید. راحت تر می توانید تکنیک های لازم را در قطعات سخت اجرا کنید.

قصد نداریم در اینجا به موارد واضح و مبرهن اشاره کنیم. هدف، آشنایی با با عوامل کمتر شناخته شده ای است که اغلب نادیده گرفته می شود. شناسایی این عوامل و تلاش برای اصلاح شیوه نشستن، کمک می کند تا در هنگام نوازندگی، احساس راحتی داشته باشید و خودتان را در وضعیت پایدار تری ببینید. نکته جالب اینجاست که اعمال این تغییرات در برنامه روتین روزانه کار سختی نیست.

sit-the-piano

۱- نیمکت، عاملی برای ثبات و پایداری بدن است.

اولین مقصرِ بد نشستن، نیمکت شماست. معمولاً در خرید پیانو یا کیبورد، نیمکت آخرین چیزی است که سراغ آن می روید یا حتی ممکن است نیمکت نداشته باشید! به یاد داشته باشید، نیمکت بخش جدایی ناپذیری از پیانو است. شما نباید نیمکت را به عنوان یک عامل نه چندان مهم در نظر بگیرید. اتفاقاً نیمکت مهمترین چیزی است که روی شیوه نشستن شما اثر می گذارد. بنابراین مهم است که برای یافتن یک نیمکت خوب و متناسب با نیازهایتان، زمان بگذارید. معمولاً نیمکت هایی که امکان تنظیم ارتفاع دارند برای اغلب افراد مناسب هستند. با کمک این نیمکت ها، می توانید دست ها و پاها را در وضعیت درستی قرار دهید و بدین ترتیب میزان استرس وارد به آن ها را کاهش داده و جلوی آسیب های احتمالی را بگیرید.

موقع نشستن، استخوان های نشیمنگاه (یا استخوان های لگن)، به شما قدرت کافی برای نواختن پیانو را می دهند. اما اگر بخواهید این کار را در حالت ایستاده انجام دهید، ناخودآگاه مجبور می شوید عضلات را در وضعیت نامناسبی قرار دهید و این، جدایی از آسیب های فیزیکی، انعطاف شما در نوازندگی را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از مشکلات شایع، استفاده از صندلی به جای نیمکت است. صندلی به خاطر وجود تکیه گاه، تمایل به تکیه دادن را افزایش می دهد و این برای نوازنده سم است. اما نیمکت به خاطر نداشتن تکیه گاه، شما را مجبور می کند از تمام ظرفیت بدن خود برای ارتباط با پیانو استفاده کنید؛ نه فقط انگشت های دست. پس سعی کنید به جای صندلی از نیمکت استفاده کنید.

۲- طول جلسه تمرین

عامل موثر بعدی روی اصلاح شیوۀ نشستن، مد زمان نشستن است. طبیعی است وقتی برای مدتی طولانی پشت پیانو می نشینید، حتی اگر در شروع کار، وضعیت مناسبی داشته باشید، ناخودآگاه در موقعیت نامناسبی قرار می گیرید.

این موضوع در افراد مبتدی که بیشترِ تمرکزشان روی شیوه نواختن است و کمتر فرصت می کنند به شیوه نشستن نوازنده دقت کنند، بیشتر به چشم می خورد.

در پایان یک جلسه تمرینیِ طولانی ممکن است وضعیت بدن خود را در حالت نامناسبی ببینید، مثلاً گردنتان خم شده باشد یا ستون فقرات در حالتی خمیده قرار گرفته باشد. خوشبختانه این موضوع، با کمی دقت و تمرین حل می شود. سعی کنید آلارم تنظیم کنید تا هر از چند گاهی استراحت کرده و شیوۀ نشستن تان را اصلاح کنید. این رویه را آنقدر تکرار کنید تا درست نشستن به یک عادت تبدیل شود.

۳- استفاده نکردن از صندلی زیرپایی

مشکل دیگری که بیشتر در افراد کوتاه قد یا کودکان به چشم می خورد این است که هنگام نشستن، پاهایشان به زمین نمی رسد و در حالت آویزان روی نیمکت قرار می گیرد. این یک اخطار جدی است. همانطور که نیمکت در حفظ پایداری بدن نقش دارد، زمین نیز نقش دارد.

وقتی کف پای شما روی زمین قرار ندارد، هر لحظه می خواهید وزن بدنتان را به جلو یا عقب بیندازید و این با ایستاده تمرین کردن فرقی ندارد.

برای حل مشکل، از یک صندلی زیر پایی استفاده کنید. وقتی به زیر پایی نیاز دارید و از آن استفاده نمی کنید فشار زیادی به بالاتنه خود تحمیل می کنید و حتی ممکن است به این عارضۀ بد مبتلا شوید که بعدها با وجود زیر پایی، باز هم پای خود را روی آن نگذارید.

۴- عدم تمرینات کافی

نکته مهم دیگر، ورزش و تمرینات بدنی است. آیا تاکنون به این موضوع فکر کردید که ورزش و تمرینات فیتنس، روی شیوه نشستن شما پشت پیانو تاثیر می گذارد؟

تمرینات ورزشی به شما کمک می کند تا فشار جلسه تمرین را کاهش داده و خون را بهتر به گردش درآورید.

نکته دیگری که لزوم تمرینات ورزشی را بیان می کند بحث تکرار است. هنگام نواختن پیانو، مدام از انگشتان و دست های خود استفاده می کنید؛ بنابراین مهم است که سایر عضلات بدن را هم به نسبت مشابه تمرین دهید تا با فشار زیادی در بخشی از عضلات مواجه نشوید.

۵- وضعیت بدن شما روی نیمکت

در نهایت ضروری است که چند دقیقه را به بررسی شیوۀ نشستن خود روی نیمکت صرف کنید. استفاده از تجهیزات استاندارد مهم است ولی اینکه چطور از آن ها استفاده کنید موضوع مهم تری است.

عقب نشستن روی صندلی، تاثیر بدی روی نوازندگی دارد.

چرا؟ چون به همان اندازه که جلو نرفتن بدن و خم نشدن روی پیانو مهم است، عقب نرفتن و وارد نکردن فشار مضاعف به دست ها نیز مهم است. وقتی زیاد عقب می نشینید، ارتباط شما با کلاویه ها کم شده و تلاش بیشتری برای حفظ ثبات بدن می کنید. این کار باعث می شود موقعیت سر، به عنوان نقطه ثقل بدن بر هم بخورد و تعادل کلی بدن از بین برود.

آخرین نکات و ترفند ها

اکنون که با مشکلات مهم نشستن پشت پیانو آشنا شدید چند نکتۀ تکمیلی هم بگویم تا در آینده احساس بهتری از نوازندگی پیانو داشته باشید.

  • برای آن دسته از پیانیست ها که احساس می کنند وزن زیادی روی شانۀ آنهاست، سعی کنید فشار بالاتنه را به نیمکت منتقل کنید. در این حالت، شانه در وضعیت آرام تری قرار می گیرد؛
  • روش بالا را می توانید برای پاها نیز به کار برید؛ به این صورت که وزن پاها را به زمین منتقل کنید. در این حالت، تنش وارد شده به پا، بسیار کاهش پیدا می‌کند؛
  • سر خود را روی ستون فقرات رها کنید. سعی کنید گردن خود را به جلو خم نکنید؛
  • در گستره وسیع تری از چشم خود استفاده کنید تا مقدار تنش عضلات کاهش یابد.

درست نشستن پشت پیانو موضوع مهمی است. اگر احساس می کنید به راهنمایی بیشتری نیاز دارید حتماً از یک معلم کمک بگیرید.

منبع ترجمه شده: تهران ملودی
منبع زبان اصلی: takelessons

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید